Źródła i materiały

Seria Źródła i materiały zawiera zebrane materiały źródłowe dotyczące Mniejszości Niemieckiej i jej istnienia w ramach II Rzeczpospolitej i PRL.

Prace dostępne są w formie papierowej w biurze Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, oraz wysyłkowo. Ze względu na finansowanie prac ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, publikacje dostępne są za darmo. Aby uzyskać egzemplarz dla siebie skontaktuj się z nami.

W ramach serii ukazały się następujące pozycje:

Bogusław Tracz

Osłabić tendencje emigracyjne
Komitet Wojewódzki PZPR w Katowicach wobec wyjazdów do RFN w latach 1970-1978. Wybór źródeł.

Kreatorem i głównym nadzorcą polityki migracyjnej w PRL była sprawująca niepodzielnie władzę komunistyczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Masowa emigracja do RFN, na którą zgodzono się po podpisaniu układu w 1970 r., jak i ta, która nastąpiła w drugiej połowie dekady lat 70., były nadzorowane przez partię na wszystkich szczeblach jej funkcjonowania – od władz centralnych w Warszawie po regionalne, lokalne i zakładowe struktury PZPR. Głównym celem, który stawiała sobie partia na terenie województwa katowickiego, było możliwie jak największe ograniczenie emigracji. Wśród przyczyn takiego stanowiska można wy­różnić dwa najważniejsze powody. Po pierwsze obawiano się gospodarczych skutków migracji. Po drugie zaś jej ska­la świadczyła o porażce polityki integracyjnej i asymilacyjnej, którą po 1945 r. prowadzono wobec ludności rodzimej, a której to polityki partia komunistyczna była głównym kreatorem.

ISBN 978-83-959984-0-9

Sebastian Rosenbaum (red.)

To przecież nasz kraj rodzinny
Wystąpienia posłów niemieckich na forum I Sejmu Śląskiego 1922-1929. Wybór

Tom przygotowany przez Sebastiana Rosenbauma jest ważnym uzupełnieniem literatury poświęconej mniejszości niemieckiej w województwie śląskim w latach 1922-1939. Czytelnik znajdzie tu nie tylko kompetentne, naukowe omówienie działalności poli­tycznej posłów z Klubu Niemieckiego w Sejmie Śląskim I kaden­cji (1922-1929), lecz przede wszystkim reprezentatywny wybór dokumentów ilustrujących ich stanowisko wobec wielu ważnych kwestii politycznych i społecznych absorbujących ówczesnych mieszkańców województwa śląskiego. Czytelników zaintereso­wanych skomplikowanymi, ale i fascynującymi dziejami Górnego Śląska zachęcam do lektury tej publikacji.

dr Mirosław Węcki

„Poniższy wybór przemówień posłów niemieckich w Sejmie Ślą­skim I kadencji nie jest – trzeba to z góry podkreślić — w pełni reprezentatywny. Z prawdziwego morza mów posłów niemieckich wybrano około 50 wystąpień z 47 posiedzeń sejmowych (ogółem w latach 1922-1929 sejm odbył 187 posiedzeń). Punkt ciężkości pada na te wystąpienia, które eksplorowały kwestie mniejszościo­we: język urzędowy, status Niemców, szkolnictwo mniejszościowe, antyniemiecką politykę władz i takież postawy społeczeństwa pol­skiego. Ideą tomu jest bowiem dostarczenie Czytelnikom znacz­nego wyboru takich treści, w których niczym w lustrze odbija się postrzeganie przez Niemców siebie samych jako mniejszości narodowej. To bogaty materiał źródłowy, pozwalający na zbliżenie do strategii dyskursywnych, stosowanych przez śląskich Niemców w pierwszych latach po podziale regionu górnośląskiego”.

Ze Wstępu

ISBN 978-83-959984-4-7

Sebastian Rosenbaum (red.)

Walczymy o nasze prawa, a nie o mandaty
Wystąpienia posłów niemieckich na forum II i III Sejmu Śląskiego 1930-1935. Wybór.

„Poniższy wybór przemówień posłów niemieckich w Sejmie Śląskim II i III kadencji obejmuje wypowiedzi zarówno członków Klubu Niemieckiego, jak i przedstawiciela niemieckich socjalistów. Spośród ogromnej liczby wystąpień wybrano jako reprezentatywne dwadzieścia jeden mów. Dotyczą one zarówno kwestii politycznych, gospodarczych i społecznych województwa śląskiego, jak i problematyki mniejszości niemieckiej”.

Ze Wstępu

ISBN 978-83-959984-9-2

Wybrał, opracował i podał do druku Robert Syrwid

W imię zwycięstwa Frontu Narodowego...
Komunistyczny aparat władzy wobec ludności niemieckiej i polskiej na Warmii i Mazurach w okresie kampanii wyborczej i wyborów do Sejmu PRL I kadencji 26 października 1952 roku.

„[…] opracowane materiały źródłowe stały się okazją do poka­zania ważnego momentu w powojennej historii państwa, w tym również Warmii i Mazur, a mianowicie pierwszych wyborów do Sejmu PRL, które odbyły się w październiku 1952 r. Opracowane źródła zostały dobrane przez Autora w sposób szczególny, a mia­nowicie dają obraz kampanii i przebiegu wspomnianych wyborów, jednocześnie kładąc nacisk – zgodnie z tytułem opracowania – na prezentację odniesień władz wobec polskiej i niemieckiej ludności autochtonicznej w okresie poprzedzającym to wydarzenie”.

dr hab. Ryszard Tomkiewicz

„Podobnie jak jego wcześniejsze dzieła, również to przedłożone do recenzji cechuje się starannością i profesjonalizmem przygo­towania, doskonałym rozeznaniem zasobu archiwalnego i świetną orientacją w przedstawianej w tomie problematyce. […] podkre­ślając, że nieczęsto zdarza mi się jako recenzentowi otrzymywać do recenzji tak solidne warsztatowo opracowania”.

dr Sebastian Rosenbaum

ISBN 978-83-959984-5-4

Scroll to Top