Spotkanie autorskie wokół tomu Rola mniejszości niemieckiej w procesie tranzycji i transformacji społeczno-ustrojowej w Polsce

Rozpoczęcie demokratycznych przemian przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. ujawniło prawdziwe podziały etniczne i narodowościowe krajów byłego bloku wschodniego. W wielu przypadkach, tak jak w Polsce, obecność mniejszości do tej pory tabuizowano.W nowych warunkach pozwolono mniejszościom „być sobą”: demokratyzacja pozwoliła na emancypację tych grup i włączenie się w życie społeczno-kulturalne, ale i polityczne. Jak ten proces wyglądał w Polsce, a jak w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej? Jaka była rola mniejszości niemieckiej w rozwoju polskiego społeczeństwa obywatelskiego?

Spotkaniem autorskim podsumowaliśmy niemal czteroletnią pracę nad przygotowaniem publikacji „Rola mniejszości niemieckiej w procesie tranzycji i transformacji społeczno-ustrojowej w Polsce”. Odbyło się ono w Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców/Ausstellungszentrum der DMi, a w dyskusji udział wzięli autorzy prof. dr hab. Krzysztof Zuba, dr Katarzyna Kownacka, dr Marek Mazurkiewicz i dr Michał Niebylski oraz moderujący rozmowę dr Michał Matheja.

Najważniejsze wątki dotyczyły różnych form udziału członków mniejszości w procesie przemian – na polu budowania społeczeństwa obywatelskiego, w życiu politycznym i gospodarczym. Choć przeprowadzone badania dotyczyły pierwszych lat po przełomie ustrojowym, to nie zabrakło też odniesień do współczesnej sytuacji. Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia.

Przewiń do góry